Życiorys ze zdjęciem czy bez? Oto jest pytanie!

By czwartek, Wrzesień 25, 2014 0 , Permalink 0

Czy załączone do CV zdjęcie może zwiększyć moje szanse u rekruterów i dać mi wymarzoną prace? Wesołe i energetyczne czy może raczej statyczne i poważne – jak naprawdę powinna wyglądać fotografia w CV?

Kwestia zdjęcia w curriculum vitae nie jest prostą sprawą. Z doświadczenia wiemy, że istnieją różne “szkoły”, kierujące się odmiennymi wytycznymi. Część z nich uważa fotografię za standard, inne zaś zastrzegają, że CV powinno skupiać się na naszym doświadczeniu, traktując ją jako element dodatkowy.

Co w takim razie robić? Załączać w CV fotografię czy nie załączać?

Zdjęcie to jeden z elementów, który wyróżni Twoje CV i pomoże rekruterowi zapamiętać twarz kandydatki. Odpowiednia fotografia wpłynie na pozytywne nastawienie do aplikantki, co tym samym, stanowić może element decydujący o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiednie zdjęcie, które wywrze pozytywne emocje. Radzimy zwrócić uwagę na  przedstawione poniżej elementy, które sprawią, że fotografia w Twojej aplikacji będzie wyglądać idealnie:

Ubiór – doradzamy strój typu „casual business” – ubrania powinny być schludne, eleganckie, wyprasowane, nieprzesadnie odświętne.

  • Pamiętajmy, że zdjęcia mające charakter prywatny dyskwalifikują kandydata starającego się o poważne stanowisko. Apel do świeżo upieczonych mężatek – zdjęcia z ceremonii ślubnej nie nadają się do dokumentów aplikacyjnych 🙂

Tło – zdecydowanie doradzamy fotografie statyczne na neutralnym, pogodnym tle.

  • Bujne pejzaże bądź inne osoby znajdujące się na drugim planie mogą zburzyć harmonie aplikacji kandydata.

Jakość i wielkość – zdjęcie powinno być wyraźne, aktualne i przestawiające naszą twarz, ewentualnie część tułowia. W dobie telefonów komórkowych, popularność zyskały zdjęcia typu ‘ selfie’ – wykonane samodzielnie, bądź przez znajomych bywają ciemne i rozmazane. Odpowiednie światło, kadr i poza to podstawowe elementy o których nie warto zapominać! Gotową fotografię zlecamy zamieścić w prawym górnym rogu życiorysu, tak aby nie zdominowało aplikacji.

  • Systematycznie spotykamy się z CV, do których zdjęcie zamieszczone jest na ostatniej stronie, co gorsza załączony format fotografii to najczęściej strona A4.

Drogie Babki, pamiętajcie, że nawet najlepsze zdjęcie to dodatek do CV i nie zachwyci potencjalnego pracodawcy, jeśli załączone zostanie do niepoprawnie napisanego życiorysu. Uwagę przyciągnąć powinno przede wszystkim Wasze doświadczenie i wykształcenie. Jeśli planujecie w najbliższym czasie sesje zdjęciową, nie zapominajcie o wspomnianych wyżej sugestiach. Nie jesteście pewne, czy Wasze zdjęcie będzie odpowiednim uzupełnieniem CV? Nic się nie martwcie, bo bardzo chętnie pomożemy! Fotografie przesyłajcie na adres kontakt@babkiwbiznesie.pl.