Wyjdź poza schemat!

By niedziela, Sierpień 24, 2014 1 Permalink 0

Napisanie poprawnego CV to pierwsze wyznawanie, z którym zmaga się każda poszukująca pracy osoba. Stawka jest duża, bo to właśnie poprawny życiorys może stać się przepustką do kolejnych etapów rekrutacyjnych. Jak zwrócić uwagę rekrutera i jak sprawić, żeby skontaktował się właśnie ze mną? Jeśli zadajecie sobie podobne pytania, to świetnie trafiłyście, bo ta kolumna dedykowana jest  dla Was! Co tydzień będziemy obalać mity i publikować najważniejsze wskazówki, które pozwolą Wam stworzyć idealne CV.

Szablony CV – pierwszy błąd kandydata

Na początek proponuję Wam przyjrzeć się dostępnym w sieci wzorom życiorysów. Internet sugeruje wiele wersji CV, dostosowanych na każde stanowisko. Najczęściej proponowane szablony mają narzuconą przez autora strukturę, grafikę i tytuł. Bardzo łatwo jest więc pobrać dostępny schemat i wypełnić go naszymi danymi. Błąd ten popełnia większość z nas, bo nie zdaje sobie sprawy ilu kandydatów używa podobnego szablonu. Pamiętajmy, że rekruter codziennie przegląda bardzo duże ilości aplikacji i widząc powtarzający się schemat, automatycznie odrzuci nasze CV.

Dwa lata temu, przeprowadzono w USA badania, które miały na celu sprawdzenie zachowania rekruterów podczas przeglądania nadesłanych aplikacji na przełomie 10 tygodni. Sprawdzano na czym koncentruje się ich wzrok i ile czasu poświęcają na przesłane CV. Wynik był dość szokujący, bo dzięki analizie aktywności wzrokowej potwierdzono, że nasz życiorys ma jedynie 6 sekund, aby zainteresować rekrutera.

cv

Na przykładzie zamieszczonym powyżej, widzimy jak rozbiegany jest wzrok rekrutera. Ma on trudność ze znalezieniem kluczowych informacji dotyczących kandydata. Po lewej natomiast, zamieszone jest czytelne CV, które pozwoliło skupić jego uwagę na najważniejszych aspektach życiorysu. Na co zawraca więc uwagę rekruter? Badania pokazały, iż analizę zaczyna od nazwiska kandydata, następnie ocenia obecne stanowisko i nazwę firmy, w której pracujesz, poprzednie stanowisko/ska i nazwy firm, daty rozpoczęcia/zakończenia obecnych i poprzednich prac i na końcu wykształcenie.

CV, które przekona pracodawcę

Co zrobić zatem, aby Twoje CV zainteresowało rekrutera w ciągu pierwszych 6 sekund?

  • Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnego schematu, który modyfikować będziesz w zależności od przedstawionych w ofercie pracy wymagań. Pozwoli Ci to zaakcentować umiejętności, które potrzebne są w danej firmie i tym samym stać się w oczach rekrutera kandydatem idealnym.
  • Uwidocznij ostatnie zajmowane stanowisko/ zajęcie.
  • Skoryguj dane osobowe umieszczane w życiorysie.
  • Poproś osobę, która nie pomagała Ci w przygotowaniu CV o 6-sekundowy test i zapytaj na jakich elementach skupiła swoja uwagę.
  • Anonim

    Tego szukałem:)