Referencje w CV – jak je wykorzystać?

Zastanawiałam się o czym napisać kolejny post, kiedy to jedna z Was wysłała mi pakiet pytań dotyczących referencji. Z racji, że jest to tematyka, która może sprawiać problemy i bezpośrednio wiąże się z rekrutacją, to od razu się za nią zabrałam. Podstawowym dylematem jest to, czy referencje dodawać. Jeśli tak, to gdzie? Jeśli tak, to od kogo? Jeśli nie, to czy wpłynie to na ocenę rekrutera? Zacznijmy od początku 🙂

1. Jak napisać CV z referencjami

Czasem dostaje od kandydatek cały pakiet dokumentów aplikacyjnych. Mimo, że wymagane jest tylko CV, przysyłają list motywacyjny i wachlarz referencji od byłych pracodawców. Czy warto tak robić? W moim odczuciu nie. Dostając tego typu maila, mam wrażenie, że aplikantka przesłała standardową wiadomość, którą dostarcza każdemu potencjalnemu pracodawcy.

2. Gdzie umieścić referencje w CV?

Jeśli chcesz umieścić referencje w CV to najlepiej przedstawić je w postaci kontaktów, czyli osób które mogłyby przedstawić opinię na Twój temat. Umieść ich imiona nazwiska, numer telefonu i aktualne stanowisko pracy. Jeśli zastanawiasz się gdzie dokładnie umieścić referencje to sugeruję dwie opcje: Edukacja – Doświadczenie – Kluczowe umiejętności – Języki – Referencje – Szkolenia – Zainteresowania – Klauzula albo Edukacja – Doświadczenie – Kluczowe umiejętności – Języki – Szkolenia – Zainteresowania, Referencje – Klauzula.

dlugi

Bardzo dobrym systemem, który pozwoli Ci na gromadzenie referencji, jest LinkedIn. Oprócz rekomendacji w postaci opinii, dodatkowo możesz zbierać potwierdzenia swoich umiejętności. Odpowiednio uzupełniony, oraz pełen rekomendacji profil jest znacznie bardziej wiarygodny i przekonujący dla rekrutera.

3. Jakie referencje umieścić w CV?

Największe znaczenie będą miały referencje Twojego przełożonego, partnera biznesowego czy członka zespołu, z którym bezpośrednio pracowałaś. Nie warto dodawać długiej listy osób, wystarczą dwa kontakty, które umożliwią rekruterowi zweryfikowanie opinii na temat Twojej pracy. Należy pamiętać o tym, by wybrane przez nas osoby spytać o gotowość do wystawienia takiej opinii oraz o zgodę na podanie ich danych kontaktowych osobom trzecim. Nikt nie lubi telefonów-niespodzianek!

Co z Twoimi referencjami? Czy umieszczasz je w CV, czy gromadzisz na Linkedin?

Pozdrawiam, Aga