Jak znaleźć pierwszą pracę?

Pytanie, które każda z nas musiała, bądź będzie musiała sobie zadać, to co zrobić, żeby dostać pierwszą pracę. Dokładnie pamiętam moment, kiedy mimo młodego wieku, chciałam pracować w renomowanej firmie, ale przerażał mnie fakt braku doświadczenia, niepewność i wrażenie, że tak właściwie to nie wiem na jakim stanowisku chciałabym pracować i nie mam pojęcia od czego zacząć. Ten artykuł zawiera cztery sprawdzone przeze mnie sposoby, które ułatwią Ci poszukiwanie pierwszego doświadczenia zawodowego.

1. Co sprawia Ci satysfakcję?

Planowanie kariery to niełatwa sprawa i zarazem element, za który wiele kandydatek zabiera się za późno. Bardzo często młode Babki nie potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące celów zawodowych. Najczęstszą taktyką jest sposób – zaczepię się gdzieś po studiach i zobaczymy co będzie dalej. Niestety tego typu strategia, może się nie sprawdzić.

Jeśli jesteś już studentką to najwyższy czas, żeby wziąć „ byka za rogi”!

 • Zastanów się czym chciałabyś się zajmować, gdybyś już nigdy nie musiała się troszczyć o pieniądze?
 • Zastanów się co daje Ci satysfakcję, jakie jest Twoje hobby, co najbardziej lubisz robić, jaki masz talent. Każdą umiejętność można z czasem zmonetyzować. Pamiętaj “znajdź pracę którą kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia” 🙂

Nie daj się zatrudnić w pracy, której nie lubisz, nie ograniczaj się do zawodu, który Cię nie interesuje! Nie trać czasu, skup się na tym w czym jesteś dobra. Mówienie, że to niemożliwe i nie ma sensu w niczym Ci nie pomoże. Wiem co mówię, sprawdziłam to na własnej skórze 🙂

2204x610

2. Studentka na 100%

Muszę przyznać, że studia to nie najłatwiejszy moment. Duża część studentek, ogranicza ten czas jedynie do wykładów, co niestety nie pomaga w utworzeniu interesującego CV. Bardzo istotnym aspektem, jest próbowanie wszelakich aktywności, które pozwolą Ci wyznaczyć kierunek w karierze zawodowej. Od czego zacząć?

 • Każda uczelnia oferuje staże i praktyki, dzięki którym będziesz mogła przetestować swoje umiejętności. 
 • Organizacje non-profit to świetne miejsce, gdzie możesz poznać ciekawych ludzi i uzyskać doświadczenie.
 • Koła naukowe, pozwolą rozwijać Twoje zainteresowania i wciągną Cię w życie uczelni.

3. Studenckie wojaże

Jeśli jesteś studentką to nie przegap okazji i postaraj się o wyjazd w ramach programu wymian między uczelnianych. Opcji jest cały wachlarz, zaczynając od Erasmusa, AIESEC, po Work & Travel. Oprócz niesamowitych wspomnień, poznasz ciekawych ludzi, którzy możliwe, że w pewnym momencie zainspirują Cię do działania.

4. Nie czekaj – działaj!

Wiem, że dla niektórych zabrzmi to jak dobra wiadomość, ale studia to czas, który minie dość szybko. Dlatego też bardzo ważne, abyś wykorzystała jak najwięcej możliwości, które oferuje uczelnia. Dzięki temu, Twoje CV absolwentki, będzie zawierało: ciekawe projekty, wyjazdy zagraniczne, czy działalność w organizacjach non -profit.

Jako osoba, która miała już okazję przetestować swoje umiejętności i zainteresowania, świadomie wkroczysz w świat biznesu i będziesz wiedziała co jest Twoim celem zawodowym, czego chcesz się nauczyć i nad czym powinnaś popracować. Początek kariery zależy tylko od Ciebie – bądź na ten moment gotowa!

Mam nadzieję, że powyższe rady ułatwią Wam zdobycie pierwszej pracy! Pamiętajcie, że jeżeli chcecie podzielić się opinią, dodać coś od siebie lub zapytać, to komentujcie na blogu lub piszcie do nas na:kontakt@babkiwbiznesie.pl. Babki w biznesie znajdziecie także na: Facebooku i YouTube.

Powodzenia! A.

 • Babki w biznesie

  Dzięki Iza! Fajnie, że dzielisz się linkiem. Z jakich innych portali korzystasz? 🙂

 • Iza

  Wiesz, ja proponuję Ci zajrzeć na stronę http://abpraca.pl/.
  Jest tam fajnie opisane czego można oczekiwać po pierwszej pracy, są też
  ciekawe oferty. Ludzie tutaj chcą Ci pomóc a nie jak w innych miejscach tylko
  szybko odbębnić swój obowiązek. Mój brat znalazł tam pracę, może i Tobie się
  uda 🙂