Jak zgadać do rekrutera i dotrzeć do ciekawych ofert pracy?

Przeszukałaś portale z ogłoszeniami pracy, zaktualizowałaś profil na LinkedIn, przygotowałaś wzór CV i nic. Nie ma ofert, które Cię interesują. Chcesz zdobyć doświadczenie w wybranej dziedzinie, w konkretnej firmie, ale niestety aktualnie nie poszukują nowych pracowników. Co w takiej sytuacji zrobić i  jak zatem zapewnić sobie dostęp do najświeższych ofert pracy, które nie są widoczne na portalach ogłoszeniowych?

Aktualnie, wiele procesów prowadzonych jest w formie “ukrytej”- nie są one widoczne na portalach ogłoszeniowych czy w innych mediach. Rekruter ma zatem za zadanie dotrzeć bezpośrednio do wyselekcjonowanej grupy kandydatek. Śledząc jedynie portale, narażasz się więc na to, że najlepsze oferty znikną Ci sprzed nosa. Jedynym i sprawdzonym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktów z rekrutarami, którzy mają dostęp do najciekawszych ofert pracy. Ważne, aby podjeść do tematu z taktem i klasą, bo jeśli przytłoczysz headhuntera informacjami o sobie, to najpewniej nigdy się z Tobą nie skontaktuje.

Czas na praktykę, czyli jak zagadać do rekrutera:

  1. zastanów się w jakiej firmie chciałabyś pracować i jakie stanowisko uszczęśliwiłoby Cię najbardziej.
  2. sprawdź stronę danej firmy, przeskanuj internet i zobacz jakie firmy rekrutacyjne, mogą prowadzić projekty w tym sektorze.
  3. namierz rekruterów na portalach społecznościowych – LinkedIn lub GoldenLine (w żadnym przypadku nie używaj do tego typu spraw Facebooka)
  4. wyślij zaproszenie do grona znajomych

Tutaj przychodzi najtrudniejsza część, czyli wiadomość do rekrutera. Poniżej zamieszczam wzór wiadomości. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli napiszesz ją po swojemu.

Szanowna Pani Joanno,

bardzo dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia do sieci kontaktów. Pozwoliłam sobie napisać do Pani wiadomość, ponieważ jestem obecnie na etapie zmian zawodowych i aktywnie szukam nowej pracy. Obszarem, w którym chciałabym się rozwijać jest marketing internetowy. Moje najważniejsze kompetencje i osiągnięcia to:

  • wpisz swoje najważniejsze kompetencje
  • wpisz swoje najważniejsze kompetencje
  • wpisz swoje najważniejsze kompetencje

Jeśli prowadzi Pani projekty rekrutacyjne w obszarze marketingu internetowego, chętnie prześlę swoje szczegółowe CV. Z przyjemnością przedstawię dotychczasowe osiągnięcia osobiście. Będę bardzo wdzięczna za informację z Pani strony. W przypadku pytań – oczywiście pozostaję do dyspozycji.

Jestem bardzo ciekawa która z Was zagaduje rekruterów na profesjonalnych portalach społecznościowych – dajcie znać w komentarzach 🙂

Pozdrawiam! Aga