Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Można powiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna jest trochę jak pierwsza randka – ważne jest co powiesz, jak się zaprezentujesz i oczywiście jak wyglądasz. Spotkanie o pracę jest dla rekrutera okazją, żeby Cię poznać, zweryfikować Twoje założenia i oczekiwania względem przyszłego pracodawcy. Strój to oczywiście część własnej marki, więc możesz nim zbudować albo zrujnować swój wizerunek. Trudność polega na tym, że ubiór oprócz aktualnych trendów łączyć powinien klasyczne zasady savior-vivre. Jak zatem dobrać idealny strój na rozmowę o pracę? 

1. Dopasuj się do pracodawcy

Na rynku działa cała masa różnych przedsiębiorstw, mających odmienną kulturę i styl pracy. Z jednej strony mamy wielkie korporacje o typowo biznesowym podejściu do klienta – biała koszula, szpilki, z drugiej kreatywne agencje, gdzie z powodzeniem możesz przywdziać jaskrawą sukienkę. Biorąc pod uwagę różnorodność firm i działalności, biała wykrochmalona koszula i biznesowa garsonka nie zawsze będą mile widziane. Pierwszą i podstawową zasadą jest zatem dopasowanie stroju, do charakteru spotkania kwalifikacyjnego. Nim ruszysz dziarskim krokiem w stronę szafy, zapoznaj się ze stroną internetową pracodawcy. Zastanów się jaki będzie zakres Twoich obowiązków, z jakim klientem/zespołem będziesz współpracować i dopiero potem przystąp do kompletowania stroju.

ZOBACZ TAKŻE – 6 rzeczy, których nie możesz zapomnieć zabrać na rozmowę rekrutacyjną

2. Dopasuj strój do pogody

Dobór stroju powinien odpowiadać panującej na zewnątrz temperaturze. Rozmowy kwalifikacyjne prowadzone zimą czy wiosną to najprostsze zadanie. Sprawa zdecydowanie komplikuje się latem – jak się ubrać, żeby dobrze wyglądać i jednocześnie nie roztopić się z gorąca? Nawet jeśli z nieba leje się żar, a Ty posiadasz nogi niczym Anja Rubik, to rozmowa rekrutacyjna nie będzie miejscem, żeby eksponować swoje wdzięki. Jeśli decydujesz się na założenie spódnicy/sukienki to pozostań przy jej standardowej długości – maksymalnie 5 cm przed kolano. Niestety odsłonięte nogi mogą prezentować się nieelegancko, dlatego nie możesz zapomnieć o rajstopach. Zastanów się, czy w 30-stopniowym upale pończochy nie będą wyglądały komicznie. Jeśli odpowiedż brzmi tak, to zdecyduj się na spodnie. Rozmowa rekrutacyjna zawsze wiąże się w jakimś stopniu ze stresem, dlatego zbuduj taki strój, który nie będzie uwidaczniał oznak zdenerwowania. Plamy z potu odbiorą Ci pewność siebie i nie będziesz czuła się komfortowo. Kolorystyka stroju powinna być stonowana i dopasowana do urody – szarości, grafit, biele, ecru, brązy, ciemne fiolety, czerwienie, zgaszony róż, granat (wyjątkiem będą typowo kreatywne stanowiska, związane np. z projektowaniem mody). Pamiętaj, że mimo lata, nie powinnaś satwić się na rozmowie rekrutacyjnej w sandałach. Dobrze dobrane szpilki zawsze są w cenie, ale jeśli nie umiesz w nich swobodnie chodzić to nie ma sensu się katować. Na spotkaniu powinnaś czuć się pewnie, a wysokie buty mogą stać się niepotrzebnym wyzwaniem.

3. Dodatki

Torebka – wiadomo, powinna być dopasowana do garderoby i mieścić wszystkie dokumenty, które chcesz zabrać na spotkanie. Coś co zawsze powalało mnie na kolana, to elegancka świetnie ubrana dziewczyna z małą torebką i plastikową reklamówką, wypełnioną dyplomami i certyfikatami. Nigdy nie zrozumiałam tego konceptu, ale zawsze wyglądało to koszmarnie. Bardzo proszę, żadnych reklamówek 🙂 Ani na dokumenty, ani z zakupami! To nieprofesjonalne i tandetne.

Biżuteria – elegancko wyglądają jedynie drobne, nie rzucające się w oczy ozdoby. W niektórych środowiskach problematyczne mogą stać się ozdoby typu piercing. Oczywiście zależy to od firmy do której aplikujesz i rodzaju stanowiska. Jeśli nie chcesz porzucić swojego stylu na rzecz nowego pracodawcy, to zastanów się czy to pozycja dla Ciebie.

Jeśli nadal siedzisz przed szafą i zastanawiasz się w co powinnaś się ubrać, to stworzyłyśmy dla Ciebie pinterestową tablicę, z kilkoma inspiracjami!

Powodzenia! Aga