Jak opisać wykształcenie w CV? 3 proste kroki!

Sekcja w CV dotycząca wykształcenia, często sprawia kandydatkom problem. Na początku pada podstawowe, ale podchwytliwe pytania – co w niej zawrzeć? Czy opisać  wszystkie elementy i zacząć od gimnazjum, aż po tytuł pracy magisterskiej? Czy raczej skupić się na samych studiach? Na te i inne pytania dotyczące sekcji edukacja, znajdziesz w poniższym poście! Zaczynamy:)

Czy sekcja edukacja jest w CV konieczna?

Tak! Sekcja dotycząca wykształcenia, jest wyjątkowo istotna, dla Babek stojących na początku ścieżki zawodowej. Działalność studencka, koła naukowe, będą ważne na początku kariery zawodowej. Im dłuższy staż pracy, tym wykształcenie i edukacja stopniowo tracić będą na znaczeniu, bo ciekawość rekrutera skupi się na doświadczeniu i wyzwaniach zawodowych (nie dotyczy to oczywiście zawodów typu lekarz, w którym wykształcenie medyczne jest absolutną podstawą).

Czy rekruter dokładnie analizuje przebieg edukacji kandydatki?

Zależy od firmy do której aplikujesz. Często pracodawcy szukają kandydatki o profilu np. ekonomicznym i wtedy nie dociekają jaką konkretnie uczelnię skończyłaś. Aplikując jednak do dużych międzynarodowych korporacji np. Google, przygotuj się na to, że rekruter wymagać będzie przedstawienia wszystkich ocen końcowych ze studiów magisterskich. Do dziś nie wiem jak mój były pracodawca komunikował się z panią z dziekanatu 😉

ZOBACZ TAKŻE – Podsumowanie zawodowe – trik, który wyróżni Twoje CV!

Co zamieścić w sekcji edukacja?

  • Babki na początku kariery zawodowej

Jeśli nie masz jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego, to możesz pozwolić sobie na rozwinięcie sekcji dotyczącej wykształcenia.

❌  Jeśli skończyłaś studia, to możesz pominąć informacje o ukończonym liceum. Pamiętaj, że rekruter nie zwróci uwagi na to czy skończyłaś klasę językową czy przyrodniczą. Wyjątek stanowić mogą programy stypendialne, bądź nauka za granicą.

❌ Nie wspominaj o ukończonym gimnazjum!

Jeśli skończyłaś studia i tytuł pracy dyplomowej, bądź specjalność wiąże się bezpośrednio z przyszłym stanowiskiem, to warto umieścić tą informację w życiorysie.

  • Babki posiadające min 2 lata stażu pracy

Jeśli posiadasz doświadczenie zawodowe, to

✔  Warto opisać ukończone studia, nie pomijając specjalności i nazwy uczelni.

❌ Nieciekawie prezentuje się wzmianka o liceum, u osób które posiadają bogate doświadczenie zawodowe. Rekruter przeglądając CV managera z 10-letnim stażu stażem pracy skupi się na jego doświadczeniu, a nie na ukończonym liceum.

Jaka z sekcji w życiorysie, sprawia Ci największa trudność? Jak zwykle, czekam na Twoje komentarze!

Powodzenia! Aga