Jak napisać mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną? Poznaj 3 proste kroki.

Większość procesów rekrutacyjnych składa się z minimum dwóch etapów – pierwszy to selekcja kandydatki na podstawie CV, drugi natomiast stanowi rozmowa kwalifikacyjna. Kluczem do sukcesu, podczas spotkania z rekruterem, jest wywarcie pozytywnego wrażenia na rozmówcy i odpowiednia autoprezentacja. Kiedy przejdziesz przez wszystkie pytania, warto przypieczętować spotkanie i zaimponować rekruterowi mailem, w którym podziękujesz mu za czas i rozmowę. Oto 3 wskazówki na idealny mail po rozmowie rekrutacyjnej.

1. Podziękuj za spotkanie

Wysłanie maila z podziękowaniem za rozmowę to bardzo uprzejmy gest. O ile wiadomość napisana jest w sposób profesjonalny, to na 100% spotka się z aprobatą rekrutera. Zaprezentujesz się jako uprzejma kandydatka, która szanuje czas swojego rozmówcy. W treści maila, będziesz mogła podsumować najważniejsze ustalenia spotkania. Nie zapominaj, że nikt nie chciałby zatrudniać do firmy smutasa – pokaż entuzjazm i pozytywną energię. Warto podkreślić, że podoba Ci się zakres obowiązków na danym stanowisku albo wspomnieć o ciekawej ścieżce kariery proponowanej przez przyszłą firmę.

ZOBACZ TAKŻE – 3 kroki do zdobycia Twojej pracy marzeń!

2. Kandydatka idealna

Mail do rekrutera stanowi świetną okazję, żeby jeszcze raz podkreślić swoje atuty i przypomnieć rekruterowi, że to właśnie Ty idealnie nadajesz się na dane stanowisko. Nie mówię tutaj o nachalnej sprzedaży i prezentowaniu długiej listy pustych cech, ale o samych konkretach. Po odbytej rozmowie, powinno być dla Ciebie jasne, jakiego pracownika szuka rekruter, więc za pomocą kilku prostych zdań pokaż rekruterowi jakie korzyści osiągnie, zatrudniając Cię do firmy. Oto kilka przykładów:

  • Wspomniał(a) Pan(i), że kandydat idealny powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w sprzedaży. Ostatni plan sprzedażowy, realizowany w drugim kwartale 2015 roku wypełniłam w 120% – myślę, że jestem odpowiednią kandydatką na pozycję XXX.
  • Kandydat idealny o którym opowiadał(a) Pan(i) podczas spotkania, powinien posiadać doświadczenie w pracy z klientem. Chciałabym wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas stażu odbywanego  w centrum obsługi klienta w firmie XX i pogłębiać swoje umiejętności negocjacyjne.

3. Upewnij się kiedy dostaniesz odpowiedź

Twoim zadaniem podczas spotkania z rekruterem, jest określenie orientacyjnego terminu otrzymania wyników procesu rekrutacyjnego. Ten element powinien być dla Ciebie wyjątkowo ważny, bo przecież nikt nie lubi stanu niepewności i oczekiwania na mail od przyszłego pracodawcy. Warto podkreślić ten aspekt w mailu i przypomnieć rekruterowi, że czekasz na jego feedback. Powtarzając słowa które padły podczas rozmowy, wykorzystujesz jeden z elementów perswazji i wywierasz na rekruterze pozytywną presję dotyczącą konieczności udzielenia odpowiedzi na Twój mail.

Co z Tobą? Czy wysłałaś już mail podsumowujący rozmowę rekrutacyjną? Z czym miałaś trudności? Koniecznie daj znać w komentarzach!

Powodzenia! Aga