Jak mądrze szukać pracy? Element, którego nie możesz pominąć!

Jesień zaczęła się już na dobre, a z nią na nowo ruszyły procesy rekrutacyjne. Dla rekruterów to bardzo gorący okres, bo to właśnie teraz pracodawcy rozglądają się za pracownikami i śpieszą się z otwieraniem dodatkowych stanowisk. “Internety” proponują bardzo dużą ilość różnego rodzaju pozycji, czasem trudno nawet zdecydować, która z ofert byłaby najciekawsza. Co zatem zrobić, żeby nie zagubić się w rekrutacyjnym wirze i dostać stanowisko w którym będziesz czuć się jak “ryba w wodzie”? Potrzebny Ci będzie odpowiedni plan 🙂

Nim zaczniesz wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne, przeglądać portale z ofertami pracy, zastanów się przez chwilę jakie masz możliwości kariery zawodowej. Ustal swoje mocne i słabe strony, które nadadzą Ci kierunek poszukiwań. 

Jedną z metod, która możesz zastosować, to analiza SWOT (S (Strengths) – mocne strony: wszystko to co stanowi atut, W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to co stanowi słabość, O (Opportunities) – szanse: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany, T (Threats) – zagrożenia: wszystko to co stwarza dla analizowanego obiektu niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej). Bada czynniki zewnętrzne i wewnętrzne pod kątem pozytywnego i negatywnego wpływu na organizację. Silne i słabe strony to elementy, na które masz wpływ – możesz rozwijać mocne strony i minimalizować te słabsze. W przypadku szans i zagrożeń mówimy o czynnikach które kształtują rzeczywistość – niestety nie masz na to wpływu.

Koniec teorii, przejdzmy do praktyki!

Do przeprowadzenia analizy SWOT konieczna będzie odpowiednia tabela. Gotowa do pobrania i wydrukowania, czeka na Ciebie poniżej:

Pobierz

🎯 No dobra, ale co dalej? Jeśli masz już wydruk przed sobą, to czas zabrać się, za wypełnianie tabeli!

 1. Silne strony czyli pozytywne czynniki, na które masz wpływ (wykształcenie, predyspozycje zawodowe, dobra znajomość programów rachunkowych, dobra znajomość j. angielskiego).
 2. Słabe strony czyli negatywne zjawiska, które ograniczają Twój rozwój ( brak wiary w siebie, brak wykształcenia, mała rozpoznawalność Twojej osoby w branży itp.)
 3. Szanse czyli pozytywne czynniki kształtujące środowisko zewnętrzne, które mogą pomóc Ci odnieść sukces ( nowe inwestycje w regionie, rozwój branży, duże zapotrzebowanie na pracowników z Twoimi umiejętnościami)
 4. Zagrożenia czyli negatywne zjawiska pochodzące z Twojego otoczenia, które nie masz wpływu (kryzys gospodarczy, fuzje, przejęcia firm w Twojej branży)

🎯 Ostatni etap to analiza.

Jeszcze raz przeglądnij zapisane informacje i wykreśl powtarzające się punkty i doprecyzuj te, które są zbyt ogólne. Jeśli wszystko już gotowe, to czas na podsumowanie. Po pierwsze oceń swoja pozycję na rynku, zastanów się jakie umiejętności należy rozwijać i w jaki sposób zamierzasz zdobyć potrzebną wiedzę i doświadczenie. Wybierz słabe strony, których zamiana na moce pomoże Ci w pracy i życiu, zastanów się, które wady możesz zminimalizować lub wyeliminować? Zidentyfikuj zagrożenia – uchroń się przed zagrożeniami poprzez aktywne działania.

🎯 Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze posiadając zestawienie SWOT będziesz w stanie zapanować nad swoją drogą zawodową – wreszcie będziesz mogła wyznaczyć sobie konkretny cel i do niego dążyć. Staraj się przeprowadzać analizę regularnie, bo każdy z nas podlega stałym przemianom. Uczymy się nowych rzeczy i nabywamy inne umiejętności – warto być tego świadomym i w pełni wykorzystać swój potencjał.

Od jakiegoś czasu staram się robić takiego właśnie SWOTa raz na pół roku – porządkuję nim plany i cele. Jak z Tobą czy analiza gotowa? Jak zwykle czekam na Twoje komentarze!

Powodzenia! Aga

 • Pingback: Jak poradzić sobie z częstymi zmianami pracy? – korporacja i kobieta()

 • Pingback: Jak poradzić sobie z częstymi zmianami pracy? | Babki w biznesie()

 • Aga (Babki w biznesie)

  Pewnie, że tak! Właśnie o to chodzi:)

 • właśnie o tym myślałam, czy mogę też wpisać ukończone kursy? Czy warto zaznaczać, że zgłębiałam na własną rękę tajniki marketingu internetowego? Chciałabym pozytywnie przedstawić swoją osobę, bo jako matka mam wszystko zorganizowane, zresztą jak każda mama 🙂 I nasze powroty do pracy są bardzo starannie przemyślane, bierzemy wiele scenariuszy pod uwagę, przede wszystkim zależy mi, żeby przyszły pracodawca nie patrzył na mnie ze strachem, że będę opuszczać pracę z powodu dzieci, bo one owszem są ważne, ale skoro podjęłam decyzję o powrocie to świadczy też o tym, że praca jest też dla mnie istotna 🙂

 • Aga (Babki w biznesie)

  Dużo kandydatek ukrywa urlop macierzyński w CV, poprzez podanie niedokładnych dat rozpoczęcia lub zakończenia pracy. Ja tego nie polecam, ponieważ luki w życiorysie nie wyglądają dobrze. Proponuję napisać od kiedy do kiedy zajmowałaś się dziećmi a w liście motywacyjnym i podsumowaniu zawodowym opisać ten czas jako atut, który pomógł Ci nauczyć się np. organizacji pracy, zarządzania czasem, odpowiedzialności.

 • Właśnie jestem na etapie powrotu na rynek pracy po dość długiej przerwie – 4 lata – w tym czasie byłam z dwójką dzieci w domu, od roku studiuję zaocznie. No i mam problem jak wyjaśnić co się ze mną działo przez te 4 lata? 🙁 Nie chcę, żeby pracodawca zraził się do mnie od razu. Wiem jak niektórzy reagują na kobiety z dziećmi, negatywnie, bo myślą, że będziemy opuszczać pracę jak tylko dziecko zachoruje, a przecież każda z nas kiedy wraca do pracy to naprawdę ma wszystko dobrze zaplanowane na wypadek W.

 • Pingback: 6 kroków, które ułatwią Ci rekrutacyjne zmagania | Babki w biznesie()