Doświadczenie zawodowe w CV. Co wpisać, aby szybko znaleźć pracę?

Kluczowym i nieodzownym elementem każdego życiorysu jest opis doświadczenia zawodowego. Jako, że to właśnie ta sekcja ma zwykle największy wpływ na kolejne etapy rekrutacji, bardzo ważne jest, aby zaimponowała rekruterowi. Nie chodzi tu o barwne opisy zlecanych Ci zadań i bujną listę odbytych praktyk, ale konkretne fakty i odpowiedni dobór słów kluczowych. Jeśli nie jesteś pewna jak to zrobić, to zapraszam do lektury! 

Po pierwsze, elementy, których nie możesz pominąć:

Nazwy zajmowanych stanowisk

Nazwy byłych pracodawców

Konkretny okres zatrudnienia 

Zakres wykonywanych obowiązków (osobiście polecam wypisać obowiązki od kropek. Lity tekst wymaga od rekrutera większej uwagi i dodatkowego czasu, którego niestety zwykle nie ma.)

Informacje należy podawać w odwróconej kolejności chronologicznej – czyli od ostatnio zajmowanego stanowiska do najstarszego. Daty natomiast przedstawiane są w formacie miesiąc – rok. Dzięki zachowaniu powyższych elementów, rekruter nie będzie błądził wzrokiem po życiorysie i szybko odnajdzie najważniejsze informacje w Twoim CV. Użyj pogrubienia, aby podkreślić najważniejsze informacje! 

🎯 Dziewczyny posiadające doświadczenie zawodowe:

Opasłe doświadczenie zawodowe, to niewątpliwie wielki atut…o ile potrafisz je odpowiednio wyeksponować. Pamiętaj jednak, że CV to nie esej. Twoim zadaniem jest zaprezentowanie się jako najlepsza kandydatka na oferowane stanowisko. Jak to zrobić?

  • przeanalizuj opis stanowiska i zastanów się nad wymaganiami pracodawcy. Opisz swoją ścieżkę kariery odpowiadając na ofertę – używaj podobnych słów kluczowych.
  • Na umieszczane w sieci otwarte stanowiska aplikują kosmiczne ilości kandydatów i kandydatek. Większość z nich posiada podobne umiejętności, a nawet doświadczenie. Element który może Cię wyróżnić to zdecydowanie osiągnięcia! Nie bój podzielić się z przyszłym pracodawcą Twoimi sukcesami – możesz nawet dodać specjalną sekcję osiągnięcia, która pokaże Twoje największe sukcesy zawodowe.
  • Zadbaj aby opis wykonywanych zadań zawierał procenty i liczby. Przykład: Zajmowałam się 10-osobowym zespołem handlowym, który w 2014 roku zrealizował plan sprzedażowy na 140%
  • Unikaj ogólników! Przykład: Zajmowałam się wieloma projektami międzynarodowymi

🎯 Dziewczyny absolwentki na początku ścieżki zawodowej:

Małe doświadczenie zawodowe lub jego brak nie musi być przeszkodą w znalezieniu pracy. Praca w wolontariacie, udział w organizacjach studenckich, projekty społeczne zdecydowanie powinny znaleźć się w życiorysie aplikantki.

  • przeanalizuj opis stanowiska i zastanów się nad wymaganiami pracodawcy. Opisz swoją działalność studencką odpowiadając na ofertę – używaj podobnych słów kluczowych. Możesz przedstawić ją tak:

10.2014 – 10.2015 – Praca w międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC

albo tak:

10.2014 – 10.2015 – Działalność w międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC (komitet lokalny Kraków). Uczestnictwo w następujących projektach:

Dni kariery – stworzenie kampanii internetowej promującej targi pracy (Google AdWords, Facebook), opracowanie i publikacja newslettera dostarczonego do ponad 1000 odbiorców.

Sugeruję wybrać opcję numer 2 🙂

  • nie zapomnij o sukcesach! Pokaż pracodawcy co udało Ci się osiągnąć. Przykład: Dzięki skutecznej kampanii internetowej dla projektu Dni Kariery, targi odnotowały rekordowe zainteresowanie ze strony studentów i osiągnęły 50% wzrost liczby odwiedzin strony głównej wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE: CV studentki – jak napisać życiorys bez doświadczenia?

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci w tworzeniu CV – daj znać w komentarzach jak Ci idzie i co sprawa największą trudność!

Powodzenia! Aga