Bezpłatne staże i praktyki – zysk czy wyzysk?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, natknęłam się na pokaźne stadko ofert staży. Jedne ciekawsze, drugie mniej, ale lista wymagań wobec kandydatów  wcale nie krótsza niż w przypadku pozostałych ogłoszeń. Pracodawcy prześcigają się w opisach i korzyściach płynących z odbytego w firmie stażu, ale bardzo niechętnie oferują wynagrodzenie. Czy warto zatem tracić czas na bezpłatne praktyki? Jak dowiedzieć się, czy dane stanowisko to hit czy kit?

Bezpłatne praktyki zawsze budziły wśród moich znajomych  wiele kontrowersji. Byli tacy, którzy uważali bezpłatny staż za inwestycje i urozmaicenie w CV, a inni  (w tym ja) twierdzili, że za każdą pracę należy się wynagrodzenie. Nie ukrywam, że nigdy nie aplikowałam na bezpłatne oferty pracy z kilku powodów. Po pierwsze nie mogłam sobie na to pozwolić, a po drugie denerwowała mnie myśl, że po 5 latach studiów, miałabym wykonywać zadania, za które mogłabym dostać comiesięczna pensję. Dokładnie rozumiem złość i lament studentek, które wkurzają się na widok takich ogłoszeń. Trudno też wrzucać pracodawców do „jednego wora”, bo praktyki nie zawsze wiążą się z niewolniczą i bezsensowną pracą – wiem bo na takie rekrutowałam. Sęk w tym, że początkującym kandydatkom bardzo trudno oddzielić dobre oferty, od tych wątpliwych i nawet jeśli chciały poświęcić swój czas na bezpłatne praktyki, to nie mogą być pewne czy będą dla nich wartościowe. Zdecydowałam więc, że podzielę się z Wami kilkoma sugestiami, które mam nadzieję pomogą w odrzuceniu felernej propozycji stażu. Zadając rekruterowi odpowiednie pytania, będziesz mogła sama ocenić, czy bezpłatna praktyka to dla Ciebie zysk czy wyzysk.

ZOBACZ TEŻ: Masz w sobie to coś – SPRAWDŹ CO TO JEST?

🏆 Zysk

  • Jesteś na początkowym etapie studiów, szukasz swojego zawodowego kierunku – warto zgłosić się na staż który zapozna Cię z danym stanowiskiem.
  • Kiedy dostajesz opiekuna praktyk, osobę która przedstawi Cię zespołowi i odpowie na pytania.
  • Kiedy bierzesz udział w konkretnym projekcie/masz wyznaczone i dokładne zadania.
  • Kiedy firma proponuje pakiet szkoleń i chce w Ciebie inwestować.

⛔ Wyzysk

  • Jeśli posiadasz kilka lat doświadczenia zawodowego, a pracodawca proponuje Ci staż.
  • Jeśli nie wiesz co należeć będzie do Twoich obowiązków.
  • Jeśli proces rekrutacyjny na staż otwarty jest permanentnie – może to oznaczać, że pracodawca stale szuka taniej siły roboczej.
  • Jeśli w Twój zespół składać się będzie z samych stażystów.
  • Jeśli stanowisk stażowych nie obejmuje proces rekrutacyjny i przyjmowane są wszystkie kandydatki

W doborze odpowiedniej praktyki, może pomóc Ci także rozmowa z pracownikami firmy (możesz skontaktować się z nimi dzięki prywatnym wiadomościom LinkedIn) oraz portal nieparzekawy.pl, na którym znajdziesz recenzje i opisy doświadczeń byłych stażystów.

Jestem ciekawa, czy któraś z Was odbywała bezpłatny staż i jak go wspomina – czy był to zysk czy raczej zwykły wyzysk? Czekam na Wasze opinie w komentarzach.

Pozdrawiam! Aga