ABC listu motywacyjnego

Większość kandydatek nie lubi pisać listów motywacyjnych. Często uważamy je za nudne i czasochłonne. Największym problemem jest przeświadczenie, że nikt ich nie czyta..co niestety czasami bywa prawdą. Jak jest naprawdę z listami motywacyjnymi i czy warto dołączać je do aplikacji?  Poniżej znajdziecie 5 punktów, które pomogą rozwiać Wasze wątpliwości.

tumblr_lyt8u5W9qD1qzjqrio1_500

1. Czy warto poświęcać czas na pisanie listu motywacyjnego?

CV, w przeciwieństwie do listu motywacyjnego, przyciąga uwagę hasłami – jest ono swojego rodzaju listą przestawiającą doświadczenie, edukację czy zdobyte certyfikaty. Odpowiednio napisany życiorys nie zaspokoi jednak ciekawości rekrutera, ponieważ nie przedstawia motywacji i nie opisuje Twoich atutów, które mogłyby być wykorzystane przez nowego pracodawcę. List motywacyjny jest dopełnieniem CV, dlatego jeśli pracodawca prosi o załączenie go w dokumentach aplikacyjnych, to nie ignoruj jego prośby!

2. Jak zacząć pisanie listu motywacyjnego?

Na nieszczęście kandydatek, większość listów motywacyjnych zaczyna się podobnie: “W odpowiedzi na ogłoszenie…” Niestety już od pierwszego paragrafu, rekruter wie, że aplikantka go nie zaskoczy. Przygotowując dokumenty aplikacyjne, spróbuj zmienić wstęp i zainteresować rekrutera od pierwszego zdania. Nie korzystaj ze znanych schematów, bądź sugerowanych w sieci wzorów. Twój list musi wnieść element pozytywnego zaskoczenia, więc jeśli zamierzasz użyć internetowego schematu, to możesz być pewna, że nie zostanie przeczytany i trafi do kosza. Jeśli potrzebujesz inspiracji to zerknij na poniższe sugestie:

 • Przestawiam swoją aplikację na stanowisko XX, w ramach programu XX, w dziale XX
 • Poniżej przestawiam 5 powodów, dla których warto powierzyć mi stanowisko XX
 • Chciałabym zaoferować swoje doświadczenie zawodowe do pracy na stanowisku XX
 • Do przesłania dokumentów aplikacyjnych zachęcił mnie zakres obowiązków na stanowisku XX.

 

14317035858_c63e37b45e_o (1)

 

3. Przymiotniki i przykłady

Częstym błędem popełnianym przez większość kandydatek, jest używanie pustych przymiotników. Pamiętajcie drogie Babki, że wszystkie informacje powinny zostać poparte konkretnymi przykładami. Jeśli sądzisz, że posiadasz świetne umiejętności sprzedażowe, napisz kiedy je wykorzystałaś i jaki wpłynęły na przychody wcześniejszego pracodawcy.

4. Struktura listu

Pamiętajmy, że list motywacyjny, nie powinien być kopią życiorysu. Celem jest przekonanie pracodawcy o korzyściach jakie niesie zatrudnienie Cię w firmie. Ważne, aby struktura prezentowała się logicznie, dlatego też proponuję użycie  popularnej metody STAR:

 • Sytuacja (Situation) – W firmie … pracowałam 3 lata , w momencie gdy zostałam zatrudniona,  nie posiadała ona planu marketingowego obejmującego promocję w Internecie.
 • Zadanie (Task) – moim głównym zadaniem było stworzenie i wdrożenie planu marketingowego, opisującego system promocji firmy w Internecie.
 • Akcja (Action) – jednym z głównych celów mojej pracy było stworzenie i optymalizacja kampanii internetowych (warto podać przykłady).
 • Wyniki (Results) – dzięki mojej pracy, strona Internetowa zyskała ponad 5000 odwiedzin dziennie, co podwoiło wyniki sprzedażowe firmy.

5. Informacje praktyczne

 • Wysyłając list motywacyjny drogą mailową, postaraj się o odpowiednią nazwę załącznika. Polecam następujący schemat : J.Kowalska.FirmaX.LM
 • Treść listu motywacyjnego nie powinna przekraczać formatu A4
 • List motywacyjny nie musi być jednolitym tekstem, jeśli łatwiej napisać Ci go w punktach, to absolutnie się nie przejmuj:)

Mam nadzieję, że powyższe rady ułatwią Wam pisanie kolejnego listu! Pamiętajcie, że jeżeli chcecie podzielić się opinią, dodać coś od siebie lub zapytać, to komentujcie na blogu lub piszcie do nas na:kontakt@babkiwbiznesie.pl. Babki w biznesie znajdziecie także na:Facebooku i YouTube.

Powodzenia! A.