6 rzeczy, których nie możesz zapomnieć zabrać na rozmowę rekrutacyjną

By poniedziałek, Czerwiec 1, 2015 2 No tags Permalink 0

Z rozmową rekrutacyjną wiąże się często nieprzyjemne uczucie stresu. Trema i niepokój miną jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz się do spotkania i oswoisz się z jego kolejnymi etapami. Przecież diabeł nie taki straszny jak go malują 🙂 Oprócz właściwego opracowania pytań, warto pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rozmówcy. Oto rekrutacyjny zestaw przetrwania:

1. Dowód osobisty

W niektórych firmach jest to pierwszy etap, poprzedzający spotkanie. Rekruter bądź recepcjonista może poprosić Cię o pokazanie dokumentu tożsamości. Spotkałam się z tym głównie u pracodawców w branży IT. Dopilnuj, żeby Twój dowód nie leżał na dnie torebki i żebyś z łatwością mogła zaprezentować go w recepcji.

ZOBACZ TAKŻE – jak napisać życiorys bez doświadczenia?

2. Notatnik i długopis

Na spotkaniu mogą zostać poruszone ważne kwestie dotyczące zasad zatrudnienia, systemu naliczania premii, bądź długości płatnego urlopu. Zrobisz o wiele bardziej profesjonale wrażenie, jeśli będziesz mogła zanotować wszelkie informacje. Zainwestuj w stylowy notes i działający długopis.

3. Telefon

Telefon komórkowy ma już chyba każdy, ale niestety nie wszyscy pamiętają, żeby wyłączyć go podczas spotkania. W trakcie rozmowy powinnaś być w 100% skupiona na omawianiu swoich umiejętności i doświadczenia. Dzwoniący telefon wybije Cię z rytmu, zwiększy poziom stresu. Wiem, że może brzmieć to banalnie, ale nawet nie wiesz jak wiele kandydatek o tym zapomina.

4. Zapisz numer telefonu do rekrutera

Niestety w drodze na spotkanie rekrutacyjne mogą zaskoczyć Cię nieprzewidziane korki, zepsuty autobus i innego tego typu „przyjemności”. Spóźnienie na rozmowę rekrutacyjną to nie dramat, o ile uprzedzisz rekrutera o problemie. Jeśli trafiłaś na profesjonalną firmę absolutnie nie powinnaś mieć z tego powodu żadnych nieprzyjemności.

5. Czy zabrać kopię CV?

Nie musisz zabierać na rozmowę swojego życiorysu. Rekruter sam powinien przynieść kopię CV na spotkanie. Raz zdarzyło mi się przyjść na rozmowę, podczas której pracodawca zaskoczył mnie prosząc o życiorys. Nie miałam do dyspozycji zapasowej kopii, co na całe szczęście uwidoczniło brak profesjonalizmu rekrutera. Pamiętaj, że spotkanie o pracę, to czas kiedy rekrutują obie strony – Ty pracodawcę i pracodawca Ciebie. Warto upewnić się, że współpraca będzie owocna.

6. Wiara w siebie

Skoro zostałaś zaproszona na spotkanie, to znaczy, że Twoje umiejętności i doświadczenie zaimponowały pracodawcy i traktuje Cię jako potencjalnego pracownika. Uwierz mi gdyby tak nie było, to nikt nie traciłby czasu, żeby się z Tobą spotkać. Głowa do góry i daj z siebie wszystko.

Gotowa na spotkanie? Wszystko przygotowane? Jaki jest Twój rekrutacyjny zestaw przetrwania? Daj znać w komentarzach! 

Powodzenia! Aga