6 kroków, które ułatwią Ci rekrutacyjne zmagania.

Przyznam, że kiedy podczas studiów szukałam pracy, moja strategia wysyłania CV była bardzo słaba i ograniczała się dwóch kroków – szukanie ciekawych pozycji online i aplikowanie na dane stanowisko. Nie zastanawiałam się gdzie dokładnie chciałabym pracować i jaki jest mój cel zawodowy. Wiedziałam, że potrzebuję pracy, chciałabym się rozwijać, więc przesyłałam CV na wszystkie ciekawe stanowiska w sieci. Po jakimś czasie, okazało się, że to nie był najlepszy pomysł 😀 i jednak warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie działań związanych z poszukiwaniem pracy. Brak odpowiedniej strategii może kosztować Cię stanowiskiem, do którego kompletnie nie pasujesz, znudzeniem i stratą czasu. Po co to komu?

Do poszukiwania pracy należy zabrać się jak do planowania i realizacji dużego projektu. Najpierw planujesz, potem realizujesz! Mam dziś dla Ciebie 6 kroków, które ułatwią i uporządkują Twoje rekrutacyjne zmagania:

1. Po pierwsze stwórz listę potencjalnych pracodawców. Weź kartkę i spisz na niej firmy i instytucje, w których chciałabyś pracować. Nawet jeśli w chwili obecnej nie prowadzą rekrutacji, to absolutnie nie jest to problemem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wysłać im CV z listem motywacyjnym wyjaśniającym dlaczego chciałabyś pracować w tej firmie. Rekruter skontaktuje się z Tobą, w momencie kiedy będzie szukał nowego pracownika.

2. Zbieraj dane o branży, w której chciałabyś pracować. Subskrybuj newslettery poświęcone danemu sektorowi, śledź nowinki. Informacje te będą bardzo przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Będziesz miała okazję pochwalić się wiedzą i złapać lepszy kontakt z rekruterem.

3. Nim zabierzesz się za wysyłanie CV, przeprowadź analizę wizerunku zawodowego (link poniżej). Odkryjesz swoje mocne strony, atuty, słabsze strony i  obszary do poprawy. Dzięki analizie łatwiej ustalisz swoje cele i kierunek działania.

ZOBACZ: Jak mądrze szukać pracy?

4. Czas na przygotowanie dokładnego planu działania. Określ jakimi drogami szukać będziesz pracy (portale online, agencje rekrutacyjne, urzędy pracy, biura karier), ile czasu dajesz sobie na znalezienie nowego stanowiska, ile czasu tygodniowo poświęcisz na szukanie pracy. Warto ustalić także, jakie są Twoje konkretne wymagania: forma pracy, wynagrodzenie, wymiar czasowy.

5. Zacznij aktywnie szukać pracy – to czas kiedy przygotowania i plan wdrażasz w życie. Przygotuj odpowiednie CV (klik), które będziesz dostosowywać do konkretnych ofert. Monitoruj ogłoszenia, dyskutuj na forach branżowych, sprawdź datę nadchodzących targów pracy, odśwież profil na portalach społecznościowych. Szukanie pracy to zajęcie czasochłonne.

6. W razie niepowodzeń wyciągaj odpowiednie wnioski. Zawsze warto poprosić rekrutera o feedback ze spotkania. Będzie Ci łatwiej poprawić to, co negatywnie wpłynęło na jego decyzje.

Jakie są Twoje strategie poszukiwania pracy? Jak zwykle czekam na komentarze pod postem:)

Pozdrawiam, Aga