10 pytań które zada Ci rekruter (vol.2)

Droga Babeczko, czas na kolejną porcję pytań, które najprawdopodobniej zada Ci rekruter. Jeśli szykujesz się do spotkania rekrutacyjnego, to nie przegap pierwszej części artykułu! Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie do rozmowy pozwoli Ci zrobić dobre wrażenie, pokazać swoje największe atuty i co najważniejsze, zaprezentować się jako idealna kandydatka do pracy.

1. Jakie są Twoje cele zadowodowe?

Rekruter zadając to pytanie, chce upewnić się, czy pracodawca będzie mógł Ci zaufać i zaoferować zatrudnienie. Osoby szukające idealnych kandydatek, nie lubią tzw. skoczków, którzy systematycznie zmieniają miejsce pracy, narażając tym samym firmę na nowe koszty zatrudnienia i szkoleń.

Jak opowiedzieć na to pytanie?

  • Pytanie może wydać się trudne, jeśli to Twoja pierwsza rozmowa o pracę i tak naprawdę nie miałaś jeszcze okazji sprawdzić się zawodowo. Dla takich właśnie Babek, polecam zastanowić się dlaczego aplikujesz na dane stanowisko i czego chcesz się nauczyć. Jeśli pokażesz rekruterowi, że spotkanie nie jest przypadkowe i znajduje się ono na mapie Twojej kariery, to upewni się, że zatrudniając Cię, dokona odpowiedniego wyboru.

2. Jakie było Twoje największe osiągnięcie  zawodowe ?

Pracownicy, którzy dążą do sukcesów, są z nich dumni i cieszą się ze swoich osiągnięć są zawsze odbierani pozytywnie. Z doświadczenia wiem, że bardzo często okazuje się, że kandydatki niechętnie opowiadają o pozytywnych dokonaniach. Osobiście, myślę, że wynika to z tego, że nie chcą zostać odbierane jako osoby, które nieskromnie wychwalają swoje zasługi.

Jak opowiedzieć na to pytanie?

  • Po pierwsze pamiętaj, że opowiadanie o zasługach, to nie wychwalanie się. Przygotuj przykłady swoich sukcesów, dokonań, usprawnień czy nagród, które dostałaś. Najlepiej, abyś przedstawiła doświadczenie, które może okazać się przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. Pamiętaj, że rekruter nie będzie w stanie zapamiętać wszystkich informacji, dlatego nie zasypuj go listą dokonań 🙂 Skup się na konkretnym przykładzie, zadbaj aby wypowiedź była zwięzła i logiczna.

3. Czy dobrze pracujesz w zespole?

Rekruter ma na celu sprawdzenie, jaką rolę odegrasz w zespole i czy praca w teamie nie będzie problemem. W zależności od pozycji na którą aplikujesz, będziesz musiała zostać m.in. liderem projektu, mentorem bądź egzekutorem, który sam wyznacza i realizuje  zadania i cele.

Jak opowiedzieć na to pytanie?

  • Jeśli pozycja na którą aplikujesz, wymagać będzie współpracy z innymi pracownikami, to zdecydowanie nie należy wspominać, że lubisz wykonywać zadania samodzielnie. Warto zastanowić się, jaką rolę zajmiesz w nowym zespole – najlepiej wykorzystać do tego poprzednie doświadczenie i poprzeć swoją wypowiedź przykładami. Istotą jest pokazanie rekruterowi, że dobrze wpasujesz się  do nowego teamu. 

4. Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?

To pytanie pada bardzo często i najczęściej zakańcza rozmowę rekrutacyjną. Nie należy do najłatwiejszych, ponieważ może łatwo wzbudzić w kandydatce niepokój i stres. Dlaczego rekruter zadaje to pytanie? Po pierwsze, chciałby sprawdzić czy desperacko wysyłasz CV na wszystkie otwarte na rynku pozycje, czy raczej budujesz wrażenie konsekwentnej kandydatki, chcącej budować karierę zawodową w określonym kierunku. Po drugie, jeśli Twoja rozmowa przeszła pomyślnie i rekrtuer uważa Cię za kandydatkę idealną, będzie chciał jak najszybciej zatrudnić Cię w firmie. Jeśli dowie się, że bierzesz udział w konkurencyjnych procesach rekrutacyjnych, postara się, abyś jak najszybciej podpisała umowę o zatrudnienie.

Jak opowiedzieć na to pytanie?

  • Najlepiej odpowiedzieć szczerze gdzie aplikujesz i w jaką dziedzina stanowisk Cię interesuje. Jeśli jednak wysyłasz CV do różnych firm, na wiele pozycji, do wszystkich działów, to lepiej o tym nie wspominać. Zbuduj wizerunek Babki, która wie w którym kierunku zmierza jej kariera zawodowa.

5. Czy masz jakieś pytania?

Zakańczając rozmowę, rekruter będzie chciał upewnić się czy wszystkie informacje dotyczące stanowiska i firmy są przez Ciebie zrozumiałe, dlatego też da Ci czas na zadanie pytań. Będzie chciał sprawdzić poziom zadawanych pytań i zrozumieć co przykuło Twoją uwagę.

Jak opowiedzieć na to pytanie?

Zdecydowanie zachęcam do zadawania pytań, związanych stricte z firmą bądź stanowiskiem. Warto zapytać o strukturę zespołu do którego aplikujesz czy proponowaną ścieżkę kariery. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to nie moment negocjowania pensji! Często spotykam się z kandydatkami, które zainteresowane są jedynie aspektem finansowym, który zwykle poruszany jest w ostatnim etapie rekrutacji.

Mam nadzieję, że powyższe rady ułatwią Ci zdobycie pierwszej pracy! Pamiętaj, że jeżeli chcesz podzielić się opinią, dodać coś od siebie lub zapytać, to komentując na blogu lub pisz do nas na: kontakt@babkiwbiznesie.pl. Babki w biznesie znajdziesz także na: Facebooku i YouTube.